Auktioner

Auktion 2024-05-07

Allmänna vilkor:
Alla (medlemmar och icke medlemmar) kan bjuda antingen direkt eller via email (martin.p.orbe@gmail.com) på alla objekt på auktionen. Torshälla frimärksklubb tar 10% provosion på auktionsresultatet. Enbart medlemmar kan lämna in objekt till auktioner.

  1. Album med Ringtyp, stora och små lösen och mer- utrop 120

  2. Album med Oskar II, många bättre stämplar

    - utrop 80

  3. 3 album med bl a bandmärken, GV och märken från 40-talet  - utrop 120

  4. Mindre album med bra klipp - utrop 200

  5. 2 album med bla moderna märken med bra stämplar

    - utrop 100

  6. Tomt album klart för monterinag av samtliga postorter i Sverige  - utrop 150

  7. Ask med postfriskt material mest låga valörer

    - utrop 40

  8. Liten ask med postverkets provhäften - utrop 30

  9. Helavärldenalbum med mycket märken

    - utrop 150

  10. Fem blad och en påse med Finland - utrop 30

  11. Ask med äldre Italien - utrop 60

  12. Två lådor med pergamyn - mest USA och en del Kanada - utrop 50

  13. Parti med märken från Sydafrika - utrop 40

  14. Parti med märken från Filipinerna - utrop 30