Auktion 2024-05-07
Allmänna vilkor:
Alla (medlemmar och icke medlemmar) kan bjuda antingen direkt eller via email (martin.p.orbe@gmail.com) på alla objekt på auktionen. Torshälla frimärksklubb tar 10% provosion på auktionsresultatet. Enbart medlemmar kan lämna in objekt till auktioner.
Album med Ringtyp, stora och små lösen och mer- utrop 120
Album med Oskar II, många bättre stämplar
- utrop 80
3 album med bl a bandmärken, GV och märken från 40-talet - utrop 120
Mindre album med bra klipp - utrop 200
2 album med bla moderna märken med bra stämplar
- utrop 100
Tomt album klart för monterinag av samtliga postorter i Sverige - utrop 150
Ask med postfriskt material mest låga valörer
- utrop 40
Liten ask med postverkets provhäften - utrop 30
Helavärldenalbum med mycket märken
- utrop 150
Fem blad och en påse med Finland - utrop 30
Ask med äldre Italien - utrop 60
Två lådor med pergamyn - mest USA och en del Kanada - utrop 50
Parti med märken från Sydafrika - utrop 40
Parti med märken från Filipinerna - utrop 30